Arukad kogukonnad – Võti on koostöös!
28.–29. märtsil 2025 toimus Hindreku talus koostööprojekti „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ raames külade kohtumine, kus arutati seniseid edusamme ning tulevikuplaane.
Kohtumisel osalesid Põhja-Harju Koostöökogu kolmeastmelises programmis osalenud külade esindajad: Henrik Põder (Viimsi vald, Miiduranna küla), Merle ja Raimo Tann (Viimsi vald, Lubja küla), Kärol Tohver (Viimsi vald, Pärnamäe küla), Piret Simmo ja Priit Rebane (Viimsi vald, Äigrumäe küla), Mailis Ental ja Kai Lind (Jõelähtme vald, Neeme küla), Kaddi Sibul ja Pille Hillep (Jõelähtme vald, Ihasalu küla), Tõnis Tuuder (Jõelähtme vald, Uusküla), Bärbel Salumäe (Rae vald, Lagedi alevik), Fredy ja Gerli Lehe (Rae vald, Suursoo küla).
Kahepäevasel väljasõidu-seminaril said osalejad tutvuda ka Järvamaa kogukondade esindajatega ning kuulda, kuidas käib külaelu vedamine nende kogukondades. Tuuli Klementa rääkis Valgma küla tegemistest, Sille Pudel Roosna-Alliku toimetamistest ning külas käidi Oisus ning kohtuti MTÜ OKAS (Oisu Kultuuri ja Arengu Selts) esindajatega.
Igale osalenud kogukonnale anti pidulikult üle ka sertifikaat, mis kinnitas programmi edukat läbimist!
Koostööprojekti taustast
Koostööprojekt „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ tegevused on toimunud perioodil 2023-2025 ning projekt on peagi lõppemas.
Koostööprojektis osalevad kolm partnerit, juhtpartneriks on Põhja-Harju Koostöökogu
- Põhja-Harju Koostöökogu – Rae, Viimsi ja Jõelähtme vallad
- Kodukant Läänemaa – Lääne maakonna ja osaliselt Pärnu maakonna külad
- Nelja Valla Kogu – Saku, Kiili, Harku ja osaliselt Saue vald
Projekti tegevused
2023–2024 projekt „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ pakkus:
- Põhja-Harju Koostöökogu piirkonna külad kirjutasid või uuendasid enda strateegiaid ning viisid ellu enda vajadustele vastavalt koostatud motivatsioonipaketi väärtuses 3000 eurot
- Viis motivatsioonipäeva, millest igaüks kandis oma teemat: „Kogukondade koostöö – Harku valla Avatud külade nädal, kogukondade festivali näitel”; „Külastusettevõtlus Jõelähtme valla näidetel“; „Vabaühendused loodusturismi vedajatena“; „KOV ja kogukond, kogukonna imago kujundamine – 2-päevane väljasõit Vormsi saarele“; „Nutikas ja isemajandav kogukond“
- Õppereise Iirimaale, Taani ja Hollandisse
- Ideekiirendi programmi, mis aitas kogukondadel oma arendusideid ellu viia (Kodukant Läänemaa ja Nelja Valla Piirkonnas)
Motivatsioonipäevakute väljasõitudel osales ca 70 unikaalset osalejat ning kaasatud oli 35 erinevat küla/kogukonda
Loe projekti tegevuste kohta täpsemalt SIIT
Jätkuprojekt 2025–2027: „Arukad kogukonnad“
Jätkuprojekt keskendub teadliku kogukonnatöö arendamisele ja kogukondade ressursipõhisele arendamisele. Selle eesmärgid hõlmavad:
- Projektipartnerite piirkonna arukate külade võrgustiku tugevdamist
- Kogukondade vahelise koostöö laiendamist
- Külavanemate ja kogukonna eestvedajate teadlikkuse tõstmist kogukondade vedamisest, võimestamisest ja arendamisest.
Planeeritavad tegevused:
- Koolitusprogramm külavanematele ja kogukonna liidritele
- Õppereisid Lätti ja Eesti erinevatesse piirkondadesse
- Regulaarsed kohtumised projektis osalevate külade vahel
- Konkreetsest teemast lähtuvad teemapäevade väljasõidud – näiteks kogukonna turvalisus, avaliku ruumi kujundamine, kogukondade jätkusuutlikkus ja kaasamine jne.