Iirimaa arukad kogukonnad: sotsiaalse ettevõtluse rohkus ja laiapõhjaline kaasamine

 Kategooria Uudised

12.-16. septembril käisime koos Kodukant Läänemaa ja Nelja Valla Kogu kogukondade esindajatega koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad” raames õppereisil Iirimaal, kus külastasime kolme LEADER-tegevuspiirkonda: Galway Rural Development, IRD Duhallow ja Kilkenny Leader Partnership.

Ühtekokku tutvusime nelja päeva jooksul 14 erineva projektiga, mille käigus õppisime rohkelt sotsiaalse ettevõtluse, kaasamise ning vabatahtliku töö rolli kohta maaelu arengus.

Galway maakonnas külastasime Mountbellew maaülikooli, kus prof. Shane Conway andis meile ülevaate kuidas on Iirimaal seotud poliitika, teadusuuringud ja praktika nii riiklikul, Euroopa kui ka ülemaailmsel tasandil.

Ühe näitena tõi ta projekti,  mis kandis eesmärki sidustada Iirimaa loomakasvatajate (ja neid on seal palju!) kogukonda  – näiteks kuidas sidustada vana põlvkonda ja noortalunikke ning kaasata kõiki tegevustesse.
Äärmiselt inspireerivalt mõjus külaskäik Corki maakonna põhjkaosas asuvasse Banteeri külla, kus oma kogemusi jagas kogukonna eestvedaja Denis Withers. Kogukonna initsiatiivil ja vedamisel on sinna aastate jooksul rajatud mitmeid kogukondlikke ettevõtteid, näiteks võimas spordikompleks koos täismõõtmetes jalgpalliväljakuga, kogukonna lastehoid, kogukonna tegevuskeskus ja kogukonnateater.
Corki maakonnas Duhallow piirkonnas võttis meid vastu IRD Duhallow tegevjuht Maura Walsh, kes on ametis olnud juba aastast 1991 ning omab suurt kogemust rohujuuretasandil kaasamisest ning kogukonnaettevõtluse arendamisest ja vedamisest. Saime tutvuda mitmete sotsiaalse ettevõtluse hästi toimivate näidetega nagu näiteks kogukonna pesumaja, mööbli restaureerimise ja taaskasutuse müügipunkt ning kogukonna söökla. Eriti põnev oli ringmajanduse projekt, kus kogukonna elanikelt kokku korjatud värvijääkidest segatakse kokku uued värvid ning suunatakse uuele kasutusringile (ühiskondlikele projektidele tasuta, muidu väga soodsa hinna eest kõigile). https://www.nce.ie/community-enterprise-cork/enterprises/relove-paint

Kilkenny maakonnas tervitasid meid kohaliku Kilkenny LEADER-tegevusrühma tegevjuht Declan Rice  koos oma kolleegidega, kes andsid ülevaate nende piirkonna kogukonna projektidest nagu näiteks peagi avatav kogukonnapood või juba hästi toimiv seikluspark. Kohtumise lõpetas pealelõunatee koos Eesti Iirimaa suursaadikuga Kairi Künkaga, kes rõhutas samuti Eesti-Iirimaa vaheliste maaeluvõrgustike omavahelise koostöö olulisust.
Palju põnevat Iirimaa kohta laiemalt ning sealse elu-olu kohta saime aga teada õhtusöögilaua vestlustes koos tegevusrühmade esindajatega – kuidas on töö korraldatud nende tegevusrühmades, millised on toetusmeetmed, millised on murekohad, millised eduelamused.
Iirlased väljendasid meie külaskäigu üle suurt rõõmu ning koostööhuvi võimalike koostööprojektide osas oli nende poolt väga suur!
Tõdesime, et Iirimaa kogukonnad on väga aktiivsed ja ühtehoidvad ning vabatahtlik panustamine kogukonda on vist küll juba emapiimaga kaasa antud. Väga tugevalt jäi kõlama nende moto, et igal kogukonnaliikmel on võimalik millegagi panustada, tuleb vaid osata sobivalt kaasata.

Tingimused maaelu arendamiseks Iirimaal on regionaalselt, sotsiaalselt ja kultuuriliselt Eesti omadest küllaltki erinevad, kuid kokkupuute punkte on sellegi poolest küllaga ning teineteiselt õppida on mõlemal poolel ning on loodud sidemed võimalike koostööprojektide arendamiseks.

Eestist osales õppereisil 19 inimest: 8 Põhja-Harju Koostöökogu, 6 Kodukant Läänemaa ja 5 Nelja Valla Kogu tegevuspiirkonnast.